Afiyette bir yıl diliyorum

Merhaba,

Yeniden ve yeni umutlarla karşılayacağımız yeni yılda da lütfen annenizin yemeklerinin lezzetini dışarılarda “ev yemeği” lezzeti sunduklarını iddia eden “sahte ana” lokantalarında, restaurantlarında aramayın; çünkü o tatları ve lezzetleri ne yazık ki bulamayacaksınız.

Evli olup da kazara umudunuzu sürdürüp, eşinizden (karınızdan/kocanızdan) o eşsiz tatları ve lezzetleri bekliyorsanız yine boşa ümitlenmeyin derim yeni yılda da.
Yeni yılda bir önceki yıllardan eksik olmayacak, giderek artacak sağlık-beslenme haberlerine ilişkin olarak; her gün birbirini yalanlayan sağlık haberlerini ciddi bir süzgeçten geçirmenizi öneririm. Yok efendim çay kansere iyi geliyor, yok hayır kanseri tetikliyor, yağsız süt, yoğurt, peynir tüketin palavraları, “organik” besinler tüketin önermeleri, hergün yumurta yemeyin kolesterolünüz yükselir, yok hayır tüketin kolesterole vücudun ihtiyacı var, falanca bitkiler bilmemne rahatsızlığına iyi geliyor falan filan gibi bir dolu sağlık-beslenme haberlerini önemseyin ancak güvenilirliklerini-geçerliliklerini bir kez daha düşünün lütfen.
City Lights – Photo by Gülbin Özdamar Akarçay, İstanbul-Tünel, 2009
Yeni yılda ekonomik kriz yaşama olasılığımızın yüksek olması nedeniyle sizden ricam, aile/bireysel bütçenizde ilk kesinti, tasarruf kalemi olarak gıdadan kesinti yapmamanız. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi yadsınamaz. Bu nedenle lütfen kendiniz için, eşiniz için, çocuklarınız varsa çocuklarınız için lütfen gıda harcamalarınızı kısmayın. Fizyolojinizin gerektirdiği ölçülerde et, süt ve süt ürünleri, balık, beyaz et, yeşil sebze ve meyve tüketiminizi dengeli bir biçimde sürdürün.
Yeni yılda da sağlığınızın yerinde olması için en temel unsurlardan biri beslenmeniz yani yediğiniz-içtiğiniz. Bu nedenle lütfen yediklerinize özen gösteriniz.
Her ne kadar en sevdiğiniz yemekleri anneniz yapsa da, eşiniz aile içinde sizden daha iyi yemek yapıyorsa ya da annenize yakın lezzette pişirebiliyorsa kıymetini bilin lütfen.
Babamın dedesinin bence önemli biz sözü varmış: 72 tür hastalık vardır, 36’sı ayazdan, 36’sı boğazdan.
Tanrı her iki nedenle oluşabilecek, gerek ayazdan gerekse boğazdan kaynaklanabilecek bilimum rahatsızlıktan sizleri yeni yılda da korusun.
Sevdiğiniz herkesle, ailenizle, çocuklarınızla ağız tadınızın yerinde olduğu güneşli, sağlıklı ve mutlu bir yeni yıl diliyorum.

Sevgilerimle…

Let food be your medicine, medicine your food. (Hippocrates 2400 B.C.)

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Erhan Akarçay dedi ki:

    Reblogged this on YEMEK ve TOPLUM and commented:

    Aynı dilekleri 2015 yılı için diliyorum…herkese mutlu yıllar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s