Yakın bir gelecekte kahveye veda! N’parız?

T24 (www.t24.com.tr) internet gazetesinin İngiliz bilim adamlarına referansla aktardığına göre küresel ısınma nedeniyle kahve çekirdekleri 2080 yılına kadar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

3K Kafka Kupa Kahve

Kahve çekirdeklerinin üretim sürecinden ofislerimizde, kahve zincirlerinde kupalarımızda tüketim sürecine kadar geçirdiği yolculuğun sonuna mu geldik yoksa? Sohbet bahanemiz olan kahvesiz n’parız? Dünyanın belki de sudan sonra en yaygın içeceği olan kahvenin ekonomik, kültürel ve sosyolojik boşluğunu başka ne doldurabilir ki? Araştırmaya göre Türk kahvesinin de özünü oluşturan Arabica kahve çekirdeklerinin özellikle tehdit altında oldığunu öğrenmek gerçekten üzüntü verici. Türk kahvesi ve dedikodu olmadan asla diyenlerdenseniz dikkat buyrun lütfen! Küresel ısınmanın başka yiyecek-içecek türlerinde neden olabileceği riskler gibi herkesin bu küresel soruna daha duyarlı olması gerekiyor. Bireysel duyarlılıklarımız dışınsa küresel kahve üreticileri, dağıtıcıları ve zincirlerinin de gerçekten samimi bir şekilde bu soruna odaklanmaları, sürdürülebilir üretim süreçlerini olanaklı hale getirmeleri gerekiyor. Aksi halde herkes için son derece keyifli bir içecek olan kahvenin sonuna gelebiliriz.

Kahve Çekirdekleri

İngiliz bilim insanları yaptıkları araştırmada iklim değişikliği nedeniyle kahve çekirdeklerinin 2080 yılında tamamen yok olabileceğini ortaya çıkardı. Bu durum dünya kahve endüstrisinde büyük zarara yol açabilir.
İngiltere’de yapılan ve sonuçları Plos One bilim dergisinde yayımlanan araştırma, iklim değişikliğinin kahve çekirdeği üretimini olumsuz etkileyeceğini ve Arabica kahve çekirdeğinin 2080 yılında tamamen yok olabileceğini gösterdi.

Araştırmaya imza atan Londra’nın batısındaki Royal Botanik Bahçesinden bilim insanları, sera gazı etkisi yüzünden kahve çekirdeklerinin yüzde 33 ila yüzde 99,7 arasında azalabileceğini ortaya koydu.

Zengin genetik çeşitliliğe sahip Arabica kahve çekirdeklerinin yok olmasının, kahve endüstrisi için çok büyük zarara yol açacağı tahmin ediliyor.

Etiyopya’da keşfedilen ilk kahve bitkisinden türeyen Arabica kahve ağacı, yılda yaklaşık 5 kilogram meyve veriyor ve bu meyvelerden 1 kilogram kahve çekirdeği elde ediliyor.

Dünya kahve üretiminin yüzde 70’ini oluşturan Arabica kahve çekirdeği, Türk kahvesi üretiminde de kullanılıyor.

http://t24.com.tr/haber/kahve-2080-yilinda-yok-olabilir/216910

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s