Giritliler: Keçinin Yediği Her Ot Yenir

Çok uzun zaman sonra, yeni doğan yeğenimi görmek için bir günlüğüne İzmir’e gittim. Kız bebek bizim aile için yeni ve alışılmadık bir durum. Yepyeni, heyecanlı bir durumla karşı karşıyayız. Maaile nasıl hitap edeceğimizi bile bilmiyoruz. Alışacağız. 2012 Ege’den sonra Eda’yı da aramıza dahil etti. En minik sürprizimiz yeni yıldan birkaç gün önce aramıza katıldı, hoşgeldi, iyi ki de geldi. Her bebek yeni bir umut değil midir hayata sımsıkı tutunmak için?

Hazır İzmir’e gitmişken semt pazarına gitmemek olmazdı. Ege pazarları zaten İç Anadolu’nın kısır bozkır pazarlarının sunduklarından sonra adeta şölen gibi. Balık çeşidi, sebze ve meyve çeşidi ve elbette otlar… Çok garip ama İzmir’de yaşadığım yıllar boyunca pazarda bu kadar ot tezgâhı, ot satan olduğunu hatırlamıyorum. Aradan geçen onca yıldan sonra gözlemim şu oldu: gerek otlar hususunda yapılan vurgu, gerek insanların geçmişini hatırlaması, gerekse ekonomik gerekçelerle insanların doğanın vergisi ota olan ilgisi artırmış sanırım.

Radika
Radika

Arapsaçı, ebegümeci, radika, şevket-i bostan, turp otu, cibez, yabani pırasa… Kendimi tutamadım sekiz çeşit ot aldım. Bazısını kilo ile bazısını ise demeti ile satıyorlar. Eminim satanların bazıları otların ne olduğunu bile bilmiyor ya da adlarını bilseler bile nasıl tüketildiklerini bilmiyor. İzmir, Rum kökleri ve mübadele insanlarının taşıdıkları yemek kültürü ile harmanlanmış çok zengin bir mutfak kültürüne sahip bir kent. Zaman içinde yeni yorumlar ve harmanlamalar sayesinde zenginliğin sürdüğünü söyleyebiliriz. Otların bazılarını ilk kez pişireceğim için nasıl yapıldıklarına Girit odaklı ot ve zeytinyağlı yemek tarifleri için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan yayınlanmış “Giritli Türklerin Mutfağından Ot ve Sebze Yemekleri” kitabından baktım. http://alisveris.iskulturyayinlari.com.tr/tanim.asp?sid=xt481skf5t7tprc7z6xp

Arapsaçı
Arapsaçı

Genellikle otlar temizlendikten sonra haşlanıyor ve zeytinyağı ve limon ekşisi ile lezzetlendirilerek salata biçiminde servis ediliyor. Dilerseniz sarımsak, sarımsaklı yoğurt da ekleyebilirsiniz.

Cibez
Cibez
Reklam

2 Comments Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s