Varuna Memphis “Nefis”

Varuna Memphis “nefis” demek istiyorum. Sıcağı sıcağına mekandan yeni döndüm. Eskişehir’in en yeni ve en iyi mekanlarından biri. Dekorasyon ve tasarım olarak Irish pub ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralİstanbul kampusu içindeki Otto’yu andırıyor. Ama kendine özgü bir tarz yaratmış ve son zamanlarda kentteki en nitelikli mutfağı, en uygun fiyata sunan işletme olduğunu söyleyebilirim. Son yıllarda Barlar Sokağı ya da resmi adıyla Vural Sokak içine sıkışan barların kendilerine alternatif yarattıkları Fabrika Caddesi’nde eski Hayal Kahvesi’nin karşısında, şehrin ilk “rezidans”ının altında yer alıyor.

Varuna Memphis Eskişehir
Varuna Memphis Eskişehir

Varuna Memphis’in en önemli özelliği mimari olarak belirgin bir tarza sahip oluşu, tavanının yüksek olması, mutfağında profesyonel bir aşçının çalışması, diğer alternatiflerine göre fiyat-performansının ideale yakın olması. En ayrıştırıcı yanlarından biri ise öğrenci mekanlarından kendini mekansal ve dekorasyon olarak da farklılaştırması. Bu nedenle Eskişehir’de son zamanlarda dışarıda yemek için çıkan orta yaş ve üzeri insanların uğrak mekanı haline gelmesi raslantı değil. Eskişehir’de çalışan profesyonel orta sınıfın özellikle Barlar Sokağı’ndaki gürültü ve öğrenci yoğunluğundan kaçma ihtiyacı içerisine girmesi, Memphis’in bu boşluğu mükemmel bir şekilde doldurması ile örtüşüyor. Eskişehir’de pek çok mekanın okuma köşesi var ama böylesi rafine dergileri bulabilmeniz nadir olabilir. Benim açımdan en belirleyici olanı Yemek ve Kültür‘ün raflarda olması. Yeme-içme konusundaki titizliklerini gösteriyor.

Memphis Cafe Bar Eskişehir
Memphis Pub Eskişehir

İnsanların son zamanlarda dışarıda yemek yeme alışkanlığı kazanması Memphis’in işletmecilerinin gözünden kaçmamış. Bu nedenle mutfağa özel bir önem vermişler ve profesyonel bir aşçı mutfakta harika işler çıkarıyor. Düşünsenize kaç mekan, üstelik kendisini cafe-bar olarak tanımlayan kaç mekan kendi ekmeklerini yapıyor? Memphis’te ekmekler kendi üretimleri. Ağırlıklı olarak bira ve şarap ile uyumlu ana yemekleri tadabileceğiniz Memphis’te menü oldukça zengin. Beyaz ya da kırmızı et seçeneklerinden biri mutlaka sizin için uygun olacaktır. Bugün sevgili karımla gecikmiş evlilik yıldönümümüzü kutlamak için Ege’yi Emine’ye emanet edip Memphis’e uzandık. Seçimimiz mantarlı ızgara bonfile oldu. Sunum, lezzet ve fiyat performansına baktığımda Eskişehir’de daha iyisini zor yersiniz. Yanında Bomonti fıçı ile süper uyum gösterdi.

Mantarlı ve Sebzeli Bonfile
Mantarlı ve Sebzeli Bonfile

Daha önce denemiş olduğum Afacan Burger’i muhakkak tatmalısınız. Çok aç değilseniz, birkaç biradan sonra canınız patates dışında birşeyler istediyse mükemmel bir seçim olabilir. Haşhaşlı, susamlı ekmeklerinin arasına yine kendi hazırladıkları hamburger köftelerini koydukları afacanlar hem doyurucu hem de çok lezzetli.

Afacan Burgergiller
Afacan Burgergiller

İçki fiyatlarının öğrenci mekanlarının çokça olduğu Barlar Sokağı’ndan daha uygun olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Yalnızca içki ve yemek için gitmeniz gerekmiyor. Çünkü Memphis’in kahvaltısı da bir harika. Her mekanın kahvaltı vermeye başladığı Eskişehir’de sıradanlaşan kahvaltı menüleri arasında kendine saygın bir yer edindiğini düşünüyorum. Ekmekler için bile tercih edilebilir. Üstelik bazı mekanların, kahvaltımızın ana içeceği olan çayı ilk bardaktan sonra hesaba yazmaya başladıklarını dikkate alırsanız, sınırsız çay da kahvaltıyı Memphis’te yapmak için yeterli nedenler olabilir. Güne akşam beş çayı zamanında başlayan genç arkadaşların siz bira içmeye gittiğiniz sırada hala kahvaltı yaptıklarını görürseniz bu nedenler yüzündendir:)

Gülbinim
Gülbinim

Koskoca beş yılın ardından hala ilk günkü gibi birbirimizi seviyor olmamız hayatımızdaki tadını koruyan en büyük lezzet. Sevgimizi ortaklaşa odağımıza aldığımız Ege ise en büyük damak tadımız. Onu her gün başka tatta ve lezzette seviyoruz.

Memphis Pub Adres: Yeni Bağlar Mahallesi. İsmet İnönü Cad.1 102/c Tepebaşı, 26000 Eskisehir, Turkey

Telefon: (0222) 320 3005

Memphis Facebook: https://www.facebook.com/pages/Varuna-Memphis/169045096591816 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s